HALI TUTAMAKLARI

Halı tutamakları her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlanan dekoratif ürünler arasında yer alıyor. Özellikle mermer ve ahşam merdivenlerin yüzeyi kaymaya çok çok müsait olduğu için halılar düzensiz bir şekilde durabiliyor ya da kazalara sebebiyet verebiliyor. Bunun önüne geçmek içinde halı tutamakları hem evlerde hem de iş yerlerinde sıkça tercih ediliyor. Halı tutamakları çeşitli malzemelerden üretilebiliyor. Genel olarak ise pirinç halı tutamakları tercih ediliyor. Bakır ve çinkonun alaşımı ile elde edilen pirinç genel olarak sarı renkte olabiliyor. Pirinçte bazen kalay, kurşun, nikel, mangan, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfor gibi elementler de yer alabiliyor. Pirinç tok ve kolay işlenebilen bir malzeme olduğu için genellikle halı tutamaklarında sıkça tercih ediliyor.

Son Derece Kullanışlı

Pirinç kolay işlenebilir olduğu için maliyet açısından da çok büyük bir problem yaratmıyor. Pirincin kendi rengi sarı olduğu için genelde kullanıcılar sarı halı tutamakları tercih ediyor. Pirincin dövülebilmesi için %62’den fazla bakır içermesi gerekiyor. Bu da malzemenin son derece dayanıklı olmasını sağlıyor. Sarı renk istemeyenler için de çeşitli alternatifler yer alıyor. Diğer taraftan pirinç dışında krom halı tutamakları da sıkça tercih edilenler arasında yer alıyor. İster pirinç olsun ister krom halı tutamakları hem ekstra bir güvenlik sağlarken hem de şık bir görünüm sağlıyor. Evin ya da iş yerinin genel dekorasyonuna göre de şekillendirilebiliyor.

Uzun Ömürlü

Halı tutamakları uzun süreli kullanıma yönelik olarak geliştiriliyor. Paslanmaz halı tutamakları bir kez kurulduktan sonra uzun yıllar boyunca herhangi bir problem yaşatmadan kullanılabiliyor. Hem pirinç halı tutamakları hem de krom halı tutamakları paslanmaz özelliği taşıyabiliyor. Evin ve halının rengine göre sarı ya da gümüş rengi tercih edilebiliyor. Özellikle evdeki iç merdivende tercih edilen tutamaklar basamakların genişliğine göre üretiliyor. Tutamaklar sayesinde halı kaymadığı için merdiven güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. Paslanmaz halı tutamakları parlak renkleriyle özellikle ışık altında evin dekorasyonuna yardımcı oluyor. Basamağın en iç kısmına yerleştirilen tutamaklar kesinlikle ayağa takılmıyor ya da herhangi bir kullanım problemi çıkarmıyor.